Description
Key Features
- Innovative Clip-on design: the first lavalier receiver that securely attaches to collars or clothing
- Compact size, large capacity: delivers up to 45 hours of continuous use on a single charge.
- Ultra-lightweight: weighing only 24g, maximum portability and zero burden for the user.
- Hygienic Audio Solution: Supports external wired earphones, making them easy to clean and replace.A critical feature for shared devices.
- Long-range clarity: crystal-clear audio transmission up to 650 ft (200 m) in open spaceCompatible with all indoorLink Transmitters
Technical Specifications
| Model | 205R Lavalier Receiver |
| Product Type | Lavalier style connect with external earphone |
| Operating Time | 45hours of continuous use |
| Weight | 24g |
| Materials | ABS+TPU |
| Dimension | 42*46*14mm |
| Color | Black |
| DB | ≥90DB |
| Battery Capacity | 300mAh |
| Battery Type | Built-in Lithium Battery |
| Charging Voltage | DC 5V |
| Charging Time | 1.5 hours A longer charging time is needed for the first use or after prolonged periods of inactivity. |
| Group Pairing | Supported |
| Charging Interface | USB Type C |
| Low Battery Alarm | Once the battery is running low, the LED light will flash in red with voice prompt |
Receiver Comparison Table
| Compatible Receivers | Model | Highlights | Battery Life | Weight | Size | Charging Time |
![]() |
E103 |
|
Up to 20 hours | 11g | 47.2x15x12.7mm (exclude earhook) |
Magnetic charging (1-2hrs) |
![]() |
E103 Max |
|
Up to 40 hours | 18g | 55x21x14mm (exclude earhook) |
Magnetic charging (1-2hrs) |
![]() |
E106 Pro |
|
Up to 15 hours | 13g | 55x46x13mm | Magnetic charging (1-2hrs) |
![]() |
E106 Lite |
|
Up to 35 hours | 13g | 55x46x13mm | Magnetic charging (1-2hrs) |
![]() |
E205R |
|
Up to 45 hours | 24g | 42x46x14mm | USB Type C charging (1.5-2hrs) |
![]() |
E206R |
|
Up to 70 hours | 60g | 103x52x12mm | Magnetic and USB Type C charging (1.5-2hrs) |
![]() |
E090 |
|
Up to 18 hours | 9.5g | 56.8×17.8×10.4mmm (excluded earhook) |
Video Description
