Description
E103 Max Wireless Tour Guide System (53 Receiver Slots Available)
Key Features
- 【Simultaneous Sanitizing & Charging】 Integrated UV-C sterilization system eliminates 99.9% pathogens while charging devices.
- 【Industrial-Grade Durability】Aluminum alloy construction with flame-retardant.
- 【Batch Processing】Charge & disinfect 53 receivers + 2 transmitters in one cycle (2-hour full charge).
- 【Smart Magnetic Charging】Magnetic charging interface for quick and easy charging maintenance.
- 【Travel-Ready Design】Carry-on dimensions (53*38*18cm) with reinforced impact-resistant corners.
- 【Auto-Wake Charging Station】Receivers power on instantly when removed it from UV-C sanitizing stations (AC power is connected).
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Compatible Devices | E103 Max Open-Ear Receivers + Transmitters |
| Charging Capacity | Recarge and stores up to 2 transmittersand 53 oreivers |
| Weight | 53-Slot: 7.6KG without receivers 8.6KG with receivers |
| Dimensions | 53-slot: 530x380x180mm |
| Input Voltage | 100-230V AC (Global Voltage Compatible) |
| Disinfection methods | UV (Ultraviolet) |
| Frequency | 50Hz – 60Hz |
| Charging Current | 10A |
| Charging Interface | AC Power Socket |
| Cycle Duration | 120 mins (Full Charge + Sterilization) |
| Color | Black |
| Materials | AluminumAlloy |


Reviews
0.0 Average Rating Rated ( 0 Review )
There are no reviews yet.