Description
E206R Wireless Tour Guide System (54 Receiver Slots Available)
Key Features
- Batch Processing, Charge & disinfect 54 receivers + 2 transmitters in one cycle.
- Magnetic Fast Charging – Instant & Reliable: Highly responsive magnetic contacts enable instant alignment for rapid, high-efficiency charging.
- Magnetic Sensing Protection. Offers a longer lifespan and is more resistant to damage caused by drops, or rough handling.
- Smart Sanitization with Auto Shut-Off Protection, preventing UV exposure and ensuring user safety at all times.
- Speed: Fully charged in just 1.5-2 hours.
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Compatible Devices | E206R Handheld Receivers + Transmitters |
| Charging Capacity | Recarge and stores up to 2 transmittersand 54 oreivers |
| Weight | 56-Slot: 10.8KG receivers |
| Dimensions | 56-slot: 450x330x155mm |
| Input Voltage | 100-230V AC (Global Voltage Compatible) |
| Disinfection methods | UV (Ultraviolet) |
| Frequency | 50Hz – 60Hz |
| Charging Current | 10A |
| Charging Interface | AC Power Socket |
| Cycle Duration | 120 mins (Full Charge + Sterilization) |
| Color | Black |
| Materials | AluminumAlloy |


Reviews
0.0 Average Rating Rated ( 0 Review )
There are no reviews yet.