Description
E090 Wireless Tour Guide System (56 Receiver Slots Available)
Key Features
- 【Simultaneous Sanitizing & Charging】 Integrated UV-C sterilization system eliminates 99.9% pathogens while charging devices.
- 【Industrial-Grade Durability】Aluminum alloy construction with flame-retardant.
- 【Batch Processing】Charge & disinfect 56 receivers + 2 transmitters in one cycle (2-hour full charge).
- 【Smart Magnetic Charging】Magnetic charging interface for quick and easy charging maintenance.
- 【Travel-Ready Design】Carry-on dimensions (45×33×16 cm) with reinforced impact-resistant corners.
- 【Auto-Wake Charging Station】Receivers power on instantly when removed it from UV-C sanitizing stations (AC power is connected).
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Compatible Devices | E090 Open-Ear Receivers + Transmitters |
| Charging Capacity | Recarge and stores up to 2 transmittersand 53 oreivers |
| Weight | 56-Slot: 3.8KG without receivers 4.4KG with receivers |
| Dimensions | 56-slot: 450x330x160mm |
| Input Voltage | 100-230V AC (Global Voltage Compatible) |
| Disinfection methods | UV (Ultraviolet) |
| Frequency | 50Hz – 60Hz |
| Charging Current | 10A |
| Charging Interface | AC Power Socket |
| Cycle Duration | 120 mins (Full Charge + Sterilization) |
| Color | Black |
| Materials | AluminumAlloy |


Reviews
0.0 Average Rating Rated ( 0 Review )
There are no reviews yet.